archiwum projektów





Wieś Kapušany we współpracy z Fundacją na Rzecz kultury Walizka w ramach

 polsko-słowackiej współpracy Interreg, przy realizacji mikroprojektu Bohatier z

 Maglovca ogłasza konkurs literacko-artystyczny na opowiadanie, wiersz lub

 piosenkę.

Kategorie wiekowe:

Wiek współpracowników: 0 - 99 lat – bez ograniczeń!

Proza:

Temat:

  • życie na średniowiecznym zamku obronnym,

  • postać rycerza (główna lub drugoplanowa).

Objętość: maks. 2 strony A4.

Poezja:

Temat: średniowieczny zamek i postać rycerza.

Forma: poezja romantyczna, heroiczna

Objętość dowolna.

Piosenka:

Temat: pieśni miłosne (trubadurów) - zakres min. 1 minuta do 3 minut - nagranie

 wykonania np. w formacie .mp3 lub .mp4

Ilustracje:

Temat: Życie na średniowiecznym zamku, w którym obecni są strażnik, wojownik, 

artysta lub rzemieślnik.

Zgłoszenia konkursowe oraz informacje i pytania:

fundacjawalizka@gmail.com lub hlasypredkov@gmail.com

w tytule prosimy napisać: Bohatier z Maglovca – konkurs

Zgłoszenia można przesyłać także pocztą tradycyjną:

Fundacja na Rzecz kultury „Walizka”, Kościuszki 29, 38-500 Sanok, Polska lub Obec

 Kapušany, Hlavná 104/6, 082 12 Kapušany, Słowacja

Z dopiskiem Bohatier z Maglovca - konkurs.

Zgłoszenia konkursowe zostaną podzielone według kategorii: proza, poezja, piosenka i ocenione przez eksperckie jury w składzie: Michał Smetanka - etnomuzykolog, producent instrumentów muzycznych, Maciej Harna - multiinstrumentalista, muzykolog, Joanna Sarnecka - antropolożka kultury, tancerka, aktorka, Irena Kasalová - autor dramatopisarz, scenarzysta, aktorka, Zuzana Buzinkaiova - nauczyciel w szkole artystycznej

NAGRODA:

Zwycięskie prace zostaną wybrane do dwujęzycznej publikacji zatytułowanej 

Rycerskie historie, pieśni miłosne i wiersze

Nagrody (pakiety pamiątkowe) zostaną wręczone zwycięzcom podczas otwarcia

 sezonu turystycznego na Zamku w Kapušanach, w marcu 2021 roku.


TERMIN składania uwag: 20. 12. 2020




Ruszył projekt „W cieniu Wielkiej Bitwy” poświęcony lokalnym opowieściom o ludziach, którzy żyli i działali w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku na terenie Mazowsza. Mamy zaszczyt pełnić rolę mentora i udzielać wsparcia merytorycznego uczestnikom projektu. Projekt otrzymał dofinansowanie z dotacji „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. W ramach projektu powstanie wystawa, która zostanie pokazana w kilku instytucjach kultury, między innymi w Mazowieckim Instytucie Kultury, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie.


Twórcami wystawy będą praktycy kultury z Mazowsza. Projekt zakłada współpracę mazowieckich instytucji kultury: bibliotek, muzeów oraz stowarzyszeń, którym bliski jest lokalny wymiar historii. Każda część wystawy poświęcona będzie jednej postaci, która niekoniecznie była zaangażowana w bezpośrednie działania bitewne, ale była częścią ruchu obywatelskiego wspierającego wysiłek wojenny i obronę kraju. Animatorzy, we współpracy z lokalną społecznością, stworzą opowieść o wybranym lokalnym bohaterze i jego działalności na rzecz kultury i miasta. Będzie to okazja do przyjrzenia się roli praktyków kultury w społeczeństwie jako osób wspierających i działających na rzecz Polski wczoraj i dziś.

Wystawa będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Opowieści będą tłumaczone na język migowy, a powstała instalacja będzie miała specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. Wystawie towarzyszyć będzie strona internetowa z materiałami graficznym i podcastami. Katalog wystawy będzie dostępny w formie cyfrowej i będzie służył do dalszych działań animacyjnych.

Koordynacja projektu: Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie.

Koalicjanci projektu: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja na Rzecz Kultury WALIZKA, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.








MIASTA PRZYSZŁOŚCI to projekt realizowany ze środków Funduszu Inicjatyw Absolwenckich programu Liderzy PAFW. Spotykamy się co czwartek na platformie ZOOM, by rozmawiać o miastach w różnych aspektach: wspólnoty, aktywizmu, urbanistyki i turystyki. Naszymi gośćmi są: Adrian Krzanowski - miejski aktywista z Krosna, Edwin Bendyk - pisarz, publicysta, szef działu naukowego tygodnika "Polityka", współtwórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas, Franciszek Bojańczyk - przewodnik po wielu miastach świata, twórca unikatowej Kompanii Środkowoeuropejskiej - biura turystyki kulturowej i Jan Mencwel ze Stowarzyszenia "Miasto jest nasze". Zapraszamy do udziału w spotkaniach i zaglądania na facebooka, gdzie znjdzie się część nagrań z wirtualnych spotkań. 


W tym roku przed nami ważne przedsięwzięcie artystyczne, spektakl "Niewidzialne Miasta 2.0" - pierwszy w Polsce spektakl z udziałem AI - Sztucznej Inteligencji, realizowany w ramach projektu "Niewidzialne miasta - opowieści 2.0" dofinansowanego ze środków NCK w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" oraz dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. 
Premiera 28 września o 19:00 w BWA w Krośnie, ul. Portiusa 4, Krosno. Następne prezentacje: 
1 października godz. 19:00 Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury
2 października godz. 18:00 Lublin, Ośrodek Brama Grodzka, ul. Grodzka 21.
Zapraszamy!



W tym roku działamy na cztery ręce. Ach, dzieje się! Między innymi przygotowujemy ilustrowaną książkę zatytułowaną: "Dom z duszą. Książeczka do opowiadania". Liczymy na to, że obrazkowa historia starego domu, łemkowskiej chyży uwrażliwi nas wszystkich, a szczególnie dzieci, na piękno i wartość materialnego dziedzictwa. Stare rozsypujące się w okolicy domy to skarbnice opowieści o życiu ludzi. Trzeba tylko użyczyć im głosu i przede wszystkim wyobraźni. Piękne ilustracje do książki tworzy Ewa Kutylak. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU oraz z budżetu Gminy Dukla. 





Kochani, w tym roku obchodzimy 10-te urodziny grupy Opowieści z Walizki. W związku z tym realizujemy projekt "Kreatywna Walizka. 10 warsztatów na 10-cio lecie grupy Opowieści z Walizki" dofinansowany ze środków Marszałka Województwa Podkarpackiego. 
Wszelkie szczegóły wydarzeń znajdziecie w linku do Opowieściowego facebooka https://www.facebook.com/events/958849944321488/
Zapraszamy do Dukli i okolicznych wsi na warsztaty i Noc Opowieści z Węgierskiego Traktu 29 sierpnia - 1 września. Wstęp na wydarzenia jest wolny!





24 października o 12 i 18:00 w dukielskim kinie, na zaproszenie Fundacji Walizka, odbędą się pokazy spektaklu "Hulyet, Hulyet" w wykonaniu Teatru Figur Kraków. 
Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl - instalacja Huljet huljet jest osobistą wypowiedzią artystyczną zespołu Teatru Figur Kraków. To wyraz niezgody na to, aby wspomnienie o ludziach, którzy żyli w getcie przykryły statystyki ofiar i bezosobowe tablice pamiątkowe.
Wszyscy wiedzą o utworzeniu getta, o jego likwidacji, ale mało kto wie o tym, że na Limanowskiego sprzedawano lody, a Rosnerowie grali w kawiarni koncerty. Że było co najmniej kilka tras szmuglowania koszernego jedzenia, działały organizacje pomocowe, szpital, a w Aptece pod Orłem czytano gazety, słuchano muzyki, prowadzono dyskusje. Że młodzi – wbrew wszystkiemu - się zakochiwali. Próbowano żyć.

koncepcja i scenariusz: Zespół TFK;
reżyseria: Dagmara Żabska, Alla Maslovskaya;
scenografia: Agnieszka Polańska, Beata Klimkowska, Edyta Stajniak;
muzyka: Andrzej Bonarek;
produkcja: Marta Hankus;
obsada: Agnieszka Polańska, Piotr Idziak, Mateusz Wróbel, Marta Hankus, Dagmara Żabska.





W tym roku przypada setna rocznica urodzin Kalmana Segala, żydowskiego pisarza z Sanoka. Planujemy w związku z tym szereg działań, w tym reedycję najważniejszej powieści - "Śmierci archiwariusza". Akcję urodzinową patronatem honorowym objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Patronem są również: FORUM DIALOGU, Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych. Partnerem przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Oficynka, no i my, czyli Fundacja na Rzecz Kultury "Walizka". Sponsorem jest firma Junosza. 
Zachęcamy do finansowego wspierania obchodów urodzin!
Zapraszamy na stronę poświęconą pisarzowi: /http://kalmansegal.pl/







WAKACJE W CIENIU TEATRU
Z radością informujemy, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Gminy Dukla na realizację projektu LATO W CIENIU TEATRU. Warsztaty odbyły się we wsi Łęki Dukielskie. Opracowaliśmy wraz z dziećmi lokalną legendę. Powstała nawet o tym wspólna pieśń dziadowska. Na lirze korbowej przygrywał nam Maciej Harna. Dziękujemy Szkole w Łękach Dukielskich za pomoc w organizacji i zaangażowanie w warsztaty. 





KHAM ZNACZY SŁOŃCE

Nasza Fundacja otrzymała także dofinansowanie z programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" NCK. Projekt, który realizujemy, nosi tytuł "Kham znaczy słońce. Dziecięce rozmówki romsko-polskie". Dzieci przygotowały publikację - najprawdziwsze rozmówki, dzięki którym wszyscy będziemy mogli nauczyć się kilku przydatnych zwrotów w języku romani, w jego odmianie karpackiej. W rozmówkach znajdzie się też garść przydatnych wiadomości na temat kultury romskiej, historii i genezy języka. Dzieci wzięły udział także w warsztatach teatralnych. Aktualnie książeczka jest w przygotowaniu.  

TRZYMAJCIE KCIUKI ZA POWODZENIE I WSPIERAJCIE NAS WPŁACAJĄC NA KONTO DAROWIZNĘ, KTÓRA POMOŻE NAM ZAPEWNIĆ WKŁAD WŁASNY DO PROJEKTÓW. 
DZIĘKUJEMY!