Wieś Kapušany we współpracy z Fundacją na Rzecz kultury „Walizka” w ramach
polsko-słowackiej współpracy Interreg, przy realizacji mikroprojektu Bohatier z
Maglovca ogłasza konkurs literacko-artystyczny na opowiadanie, wiersz lub
piosenkę.
Kategorie wiekowe:
Wiek współpracowników: 0 - 99 lat – bez ograniczeń!
Proza:
Temat:
życie na średniowiecznym zamku obronnym,
postać rycerza (główna lub drugoplanowa).
Objętość: maks. 2 strony A4.
Poezja:
Temat: średniowieczny zamek i postać rycerza.
Forma: poezja romantyczna, heroiczna
Objętość dowolna.
Piosenka:
Temat: pieśni miłosne (trubadurów) - zakres min. 1 minuta do 3 minut - nagranie
wykonania np. w formacie .mp3 lub .mp4
Ilustracje:
Temat: Życie na średniowiecznym zamku, w którym obecni są strażnik, wojownik,
artysta lub rzemieślnik.
Zgłoszenia konkursowe oraz informacje i pytania:
fundacjawalizka@gmail.com lub hlasypredkov@gmail.com
w tytule prosimy napisać: Bohatier z Maglovca – konkurs
Zgłoszenia można przesyłać także pocztą tradycyjną:
Fundacja na Rzecz kultury „Walizka”, Kościuszki 29, 38-500 Sanok, Polska lub Obec
Kapušany, Hlavná 104/6, 082 12 Kapušany, Słowacja
Z dopiskiem Bohatier z Maglovca - konkurs.
Zgłoszenia konkursowe zostaną podzielone według kategorii: proza, poezja, piosenka i ocenione przez eksperckie jury w składzie: Michał Smetanka - etnomuzykolog, producent instrumentów muzycznych, Maciej Harna - multiinstrumentalista, muzykolog, Joanna Sarnecka - antropolożka kultury, tancerka, aktorka, Irena Kasalová - autor dramatopisarz, scenarzysta, aktorka, Zuzana Buzinkaiova - nauczyciel w szkole artystycznej
NAGRODA:
Zwycięskie prace zostaną wybrane do dwujęzycznej publikacji zatytułowanej
Rycerskie historie, pieśni miłosne i wiersze
Nagrody (pakiety pamiątkowe) zostaną wręczone zwycięzcom podczas otwarcia
sezonu turystycznego na Zamku w Kapušanach, w marcu 2021 roku.
TERMIN składania uwag: 20. 12. 2020
Ruszył projekt „W cieniu Wielkiej Bitwy” poświęcony lokalnym opowieściom o ludziach, którzy żyli i działali w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku na terenie Mazowsza. Mamy zaszczyt pełnić rolę mentora i udzielać wsparcia merytorycznego uczestnikom projektu. Projekt otrzymał dofinansowanie z dotacji „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. W ramach projektu powstanie wystawa, która zostanie pokazana w kilku instytucjach kultury, między innymi w Mazowieckim Instytucie Kultury, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie.
Twórcami wystawy będą praktycy kultury z Mazowsza. Projekt zakłada współpracę mazowieckich instytucji kultury: bibliotek, muzeów oraz stowarzyszeń, którym bliski jest lokalny wymiar historii. Każda część wystawy poświęcona będzie jednej postaci, która niekoniecznie była zaangażowana w bezpośrednie działania bitewne, ale była częścią ruchu obywatelskiego wspierającego wysiłek wojenny i obronę kraju. Animatorzy, we współpracy z lokalną społecznością, stworzą opowieść o wybranym lokalnym bohaterze i jego działalności na rzecz kultury i miasta. Będzie to okazja do przyjrzenia się roli praktyków kultury w społeczeństwie jako osób wspierających i działających na rzecz Polski wczoraj i dziś.
Wystawa będzie przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Opowieści będą tłumaczone na język migowy, a powstała instalacja będzie miała specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. Wystawie towarzyszyć będzie strona internetowa z materiałami graficznym i podcastami. Katalog wystawy będzie dostępny w formie cyfrowej i będzie służył do dalszych działań animacyjnych.
Koordynacja projektu: Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie.
Koalicjanci projektu: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja na Rzecz Kultury WALIZKA, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
MIASTA PRZYSZŁOŚCI to projekt realizowany ze środków Funduszu Inicjatyw Absolwenckich programu Liderzy PAFW. Spotykamy się co czwartek na platformie ZOOM, by rozmawiać o miastach w różnych aspektach: wspólnoty, aktywizmu, urbanistyki i turystyki. Naszymi gośćmi są: Adrian Krzanowski - miejski aktywista z Krosna, Edwin Bendyk - pisarz, publicysta, szef działu naukowego tygodnika "Polityka", współtwórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas, Franciszek Bojańczyk - przewodnik po wielu miastach świata, twórca unikatowej Kompanii Środkowoeuropejskiej - biura turystyki kulturowej i Jan Mencwel ze Stowarzyszenia "Miasto jest nasze". Zapraszamy do udziału w spotkaniach i zaglądania na facebooka, gdzie znjdzie się część nagrań z wirtualnych spotkań.